Mapa Warszawy

Warszawa jest trzecią, aktualną stolicą Polski. Swoje prawa uzyskała w XVI wieku i od tego czasu jest głównym ośrodkiem naukowym, gospodarczym, politycznym oraz kulturowym kraju. Położona jest nad największą polską rzeką, Wisłą i zajmuje ponad 500km2. W samym mieście żyje około 1800000 osób.

Pierwotna zabudowa nie dotrwała do naszych czasów. Warszawa podczas II wojny światowej została zniszczona w 85%, a jej odbudowa trwała dziesiątki lat. Dzięki temu wykształcił się unikatowy styl zabudowy łączący epoki. Z jednej strony znajdują się potężne wieżowce, a z drugiej strony możemy podziwiać zabytkową budowę europejskiego miasta. Szczególną popularnością cieszy się Zamek Królewski, będący wierną rekonstrukcją barokowej budowli. Od XIV wieku był siedzibą polskich władców. Podczas wojny został całkowicie zniszczony, a prace nad odbudową tego obiektu zakończyły się w latach 70. Warszawskie Stare Miasto jest obowiązkowym punktem odwiedzin każdego turysty. To zespół zabytkowych budynków, których historia sięga średniowiecza. Rocznie, stolicę Polski odwiedza nawet 3000000 osób zza granicy. Z Warszawą wiąże się kilka ciekawych legend m.in. o Warsie i Sawie (tłumacząca powstanie miasta) oraz o syrence warszawskiej, której pomnik stał się najważniejszym symbolem miasta. Z Warszawą kojarzy nam się również Pałac Kultury i Nauki – wybudowany w 1955r. jako dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego. Nie można też zapomnieć o Kolumnie Zygmunta, będącej najstarszym pomnikiem stolicy. Warszawa jest idealnym miejscem do odpoczynku. Na jej terenie znajdziemy aż 95 parków (z Łazienkami Królewskimi na czele). Są one częstym miejscem różnorodnych wydarzeń i koncertów. Rowerzyści z pewnością docenią rozbudowaną sieć dróg rowerowych. Z kolei ceniący sobie rozrywkę na poziomie mogą wybierać spośród repertuaru kilkudziesięciu teatrów.

Infrastruktura transportowa, jak i turystyczna nie sprawia żadnych problemów dla turystów zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Do stolicy kursują autobusy z każdej części Polski. Dostać się niej możemy szybką koleją, a nieopodal Warszawy znajdują się dwa duże lotniska.